Skip to content ↓

Governors

Our Governors

The Department for Education’s Governance Handbook assigns three core functions to the governing board:
  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction
  • Holding executive leaders to account for the educational performance of the organisation and its pupils, and the performance management of staff
  • Overseeing the financial performance of the organisation and making sure its money is well spent
Polehampton C of E Infant School and Polehampton C of E Junior School together formed the Polehampton C of E Schools Federation with a single governing board on 1st September 2011.
Both schools converted to academy status and became part of the Keys Academy Trust on 1st September 2020.
The local governing board is comprised of fourteen governors and has three main committees:
  • Quality of Education Committee
  • Finance and Human Resources Committee
  • School and Community Committee
For information about the goverance in The Keys Academy Trust, please see here

Committee Membership:

Type

Name

Committee

Area of Responsibility

Foundation 

Joelle Cooper

Member of Finance and HR

 

Foundation

Reverend Anna Harwood

Member of School and Community

 

Foundation

Vacancy

   
Co-opted Vacancy    

Co-opted

Henry Carruthers

Member of Finance & HR

 

Local Authority

James Smith

Chair of Governors, Chair of Finance & HR

GDPR

Co-opted

Brian Rogers

Member of School & Community

Health and Safety

Safeguarding / Looked-After Children

Co-opted Vacancy    

Co-opted

Nicola Bradshaw

Chair of Quality of Education

Foundation Stage Governor

Co-opted

Vacancy

   

Parent - Junior

Anna Lippett

Vice Chair of Governors, Chair of School & Community

Listening and Wellbeing Governor

Parent - Infant

Sarah Tang

Member of Quality of Education

Inclusion

Executive Headteacher

Helen Ball

All committees

 

Staff

Carl McGlone

Member of School and Community

 
       

Associate Governor

Jenny Scott

n/a

Head of School - Infant

Associate
Governors

Helen Medcalf
Liz Castell

n/a

Heads of School - Junior

 

Louise Brown

n/a

Clerk to the Governors

Terms of Office:

Name

Start Date

End Date

Term

Appointed By

Caroline Harrison

23/09/2018

22/09/2020

4 years

Governing Board

James Smith

18/05/2020

17/05/2024

4 years

Governing Board

VACANCY

   

4 years

Governing Board

Nicola Bradshaw

10/02/2018

09/02/2022

4 years

Staff / Governing Board

Brian Rogers

08/07/2018

07/07/2022

4 years

Governing Board

Joelle Cooper

07/07/2020

06/07/2024

4 years

Diocese

Reverend
Anna Harwood

19/03/2019

18/03/2023

4 years

Diocese

Henry Carruthers

20/05/2019

19/05/2023

4 years

Governing Board

VACANCY

 

 

4 years

Diocese

Helen Ball

01/09/2015

ongoing

ongoing

Ex Officio

Sarah Tang

19/10/2018

18/10/2022

4 years

Parents

Anna Lippett

19/10/2018

18/10/2022

4 years

Parents

Sarah Pickard

03/10/2018

02/10/2020

4 years

Governing Board

Carl McGlone

04/12/2018

03/12/2022

4 years

Staff

Governors’ prior academic year attendance:

Name

Full Governing Body Meetings 2019/2020

Committee Attendance 2019/2020

Caroline Harrison

5/5
meetings

7/13

Sarah Pickard

3/5

2/5

James Smith

4/5

6/6

Helen Ball

5/5

13/13

Joelle Cooper

4/5

4/6

Nicola Bradshaw

5/5

5/5

Brian Rogers

5/5

5/5

Sarah Tang

5/5

5/5

Anna Lippett

5/5

3/3

Carl McGlone

4/5

3/4

Reverend Anna Harwood

3/5

2/3

Henry Carruthers

5/5

6/7

Foundation Vacancy

n/a

n/a

Previous Governors:

The following governors left the Governing Body in the last twelve months:

Category

Name

 

Register of Other Interests as at July 2020:

Governors resolved to disclose all directorships and trusteeships.

Name

Other Interests

Caroline Harrison

None

Sarah Pickard

Director of New Road Consulting Ltd

James Smith

Trustee of David George Trust, Director of various subsidiaries of CSL Ltd

Nicola Bradshaw

Staff

Brian Rogers

Trustee of Twyford Snooker Club

Joelle Cooper

Parent, Employee of Wokingham Borough Council

Helen Ball

Staff, Trustee of David George Trust

Anna Lippett

Parent,Director CLA Consulting Ltd

Sarah Tang

Parent

Rev Anna Harwood

Trustee (Polehampton Charity, Church House Charities),
Twyford and Ruscombe PCC, Hurst PCC.
 

Carl McGlone

Staff, Trustee of David George Trust

Henry Carruthers

grandparent, Director of Hinton Park Management Company Ltd